Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Stalowej Woli w partnerstwie z Poradnią Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia od Alkoholu w Stalowej Woli oraz Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie "Tarcza" zorganizował w dniu 14.04.2016r. w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli bezpłatne szkolenie pn. "Jak uwolnić się z pułapki współuzależnienia".

Szkolenie skierowane było do profesjonalistów różnych grup zawodowych - pracowników socjalnych, asystentów rodzin, pedagogów i psychologów szkolnych, pracowników policji, ochrony zdrowia, kuratorów sądowych i innych grup zawodowych działających w ramach wykonywanych obowiązków służbowych w zakresie wsparcia rodziny z problemem alkoholowym. Tematyka szkolenia dotyczyła problemu współuzależnienia oraz oferowanych w mieście i powiecie stalowowolskim form wsparcia dla rodziny uwikłanej w problem alkoholowy. Problematykę współuzależnienia omówiła Pani Monika Tomusiak–Mierzwa – certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień z Poradni Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia od Alkoholu w Stalowej Woli.

Współuzależnienie można określić jako konsekwencję życia w relacji z osobą uzależnioną. Jest to utrwalona forma uczestnictwa w długotrwałej i trudnej lub niszczącej sytuacji życiowej, ograniczająca w sposób istotny swobodę wyboru postępowania. Prowadzi do pogorszenia własnego stanu oraz utrudnia zmianę własnego położenia na lepsze.
Długotrwałe przebywanie w stresujących sytuacjach rodzinnych powoduje zaburzenia w różnych obszarach funkcjonowania: fizjologicznym, emocjonalnym, poznawczym, behawioralnym, społecznym. Osoba współuzależniona doświadcza różnych dolegliwości somatycznych, trudności w rozpoznawaniu i adekwatnym wyrażaniu uczuć, reaguje w sposób impulsywny lub pozostaje bierna, wycofuje się z życia społecznego.

Współuzależnienie nie jest jednostką chorobową, są to natomiast zaburzenia funkcjonowania w wyniku reakcji przystosowawczych na stres.
W sytuacji, gdy nie jest możliwe zmotywowanie do leczenia osoby uzależnionej i szybkiej zmiany zachowań pijącego partnera, której tak często oczekują członkowie rodzin, celowa jest pomoc pozostałym członkom rodziny, aby wpłynąć na cały system, a tym samym umożliwić poprawę funkcjonowania każdej z osób.
Należy pamiętać, że rodzina może uzyskać pomoc niezależnie od tego, co robi osoba uzależniona. Pomoc taką jak najszybciej powinni otrzymać partnerzy osób uzależnionych również i ze względu na to, aby potrafić jak najefektywniej pomóc własnym dzieciom, także uwikłanym w problem alkoholowy rodzica.

Aby jednak otrzymać pomoc trzeba się po nią zwrócić.

W Stalowej Woli bezpłatną pomoc (w ramach NFZ) świadczy Poradnia Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia od Alkoholu w Stalowej Woli, ul. Staszica 4 (wejście od ulicy Wyszyńskiego), Tel. 15 843 31 19.
Oferta poradni obejmuje: psychoterapię indywidualną i grupową oraz porady dla osób uzależnionych od alkoholu, członków rodzin osób uzależnionych, współmałżonków, partnerów, psychoterapię współuzależnienia, pomoc dla rodziców i rodzeństwa osób z problemem alkoholowym, pomoc dla DDA (Dorosłych Dzieci Alkoholików), DDD (Dorosłych Dzieci Dysfunkcjonalnych) oraz osób bez diagnozy uzależnienia, a pijących w sposób ryzykowny i szkodliwy.

Program spotkania obejmował także informacje dotyczące idei grup samopomocowych dla osób współuzależnionych jako kontynuacji działań po terapii w procesie wychodzenia ze współuzależnienia - Grup Rodzinnych Al-Anon – nadzieja dla rodzin i przyjaciół alkoholików. Przedstawiony został "Program Dwunastu Stopni, Dwunastu Tradycji i Dwunastu Koncepcji" i zaprezentowane świadectwa osób współuzależnionych. W Stalowej Woli funkcjonuje Grupa Rodzinna Al – Anon "Metamorfoza" z siedzibą w Domu Parafialnym przy kościele Opatrzności Bożej (salka na parterze), ul. Poniatowskiego 41, tel. kontaktowy 518 925 592, od poniedziałku do piątku w godz. 12.00 – 13.00 oraz 18.00 – 21.00 – www.al-anon.org.pl. Spotkania grupy odbywają się w każdy poniedziałek o godz. 17.00.