Telefony interwencyjne i alarmowe

  • 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego (Policja, Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe)
  • 987 – Centrum Zarządzania Kryzysowego
  • 15 643 34 87 - Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego
  • 15 842 50 97 – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Stalowej Woli
  • 15 642 52 93 –Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Stalowej Woli pomocą osobom bezdomnym zajmuje się pracownik socjalny ds. bezdomności:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Stalowej Woli
ul. Dmowskiego 1 pok.15A
37-450 Stalowa Wola
tel. (15) 842-50-97 wew. 17
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Poniedziałek – Piątek w godzinach 7:30 – 15.30

Pomoc w formie gorącego posiłku przyznawana jest decyzją administracyjną po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego. Posiłki wydawane są w placówce:

  • Restauracja "Słoneczna", ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 19

Pomoc w zakresie odzieży (używanej) udzielana jest przez:

  • Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn im. Św. Brata Alberta w Stalowej Woli, ul. Jaśminowa 2 tel. 015 842 17 25

Pomoc w formie Schronienia udzielane jest:

  • Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn im. Św. Brata Alberta w Stalowej Woli, ul. Jaśminowa 2 tel. 015 842 17 25
  • Schronisko dla Bezdomnych Kobiet w Rudniku nad Sanem, ul. Rzeszowska 35, tel.15 649 21 86
  • Schronisku dla bezdomnych w Tarnobrzegu (do 31.12.2020r.), ul. Zwierzyniecka 22a, tel. 15 822 17 67
  • Schronisko z usługami opiekuńczymi w Gwizdaju, Al. Jana Pawła II 3a, 37-200 Przeworsk, tel. 17 715 00 74, kom. +48 695 365 400

W świetle obowiązujących przepisów do udzielenia pomocy osobie bezdomnej zobowiązana jest gmina ostatniego miejsca zameldowania tej osoby na pobyt stały (art. 101 ust. 2 ustawy z dn. 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej).

Według ustawy o pomocy społecznej osoba bezdomna to osoba niezamieszkująca w lokalu mieszkalnym w rozumieniu przepisów o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy i niezameldowana na pobyt stały, w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności, a także osoba niezamieszkująca w lokalu mieszkalnym i zameldowana na pobyt stały w lokalu, w którym nie ma możliwości zamieszkania.

Udzielenie schronienia jest zadaniem gminy o charakterze obowiązkowym.

Realizacja świadczenia następuje w miejscach do tego przeznaczonych tj. schroniskach, noclegowniach oraz ogrzewalniach.

Udzielenie schronienia następuje przez przyznanie tymczasowego schronienia w schronisku dla osób bezdomnych albo schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi (art. 48a ww. ustawy). Wymaga złożenia pisemnego wniosku i przeprowadzenia niezbędnych procedur mających na celu stwierdzenie spełnienia kryteriów wynikających z ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, w tym również przeprowadzenia wywiadu środowiskowego z osobą bezdomną i wydania decyzji administracyjnej. Konieczne jest również zawarcie kontraktu socjalnego z osobą bezdomną w celu wzmocnienia jej aktywności społecznej, wyjścia z bezdomności i uzyskania samodzielności życiowej.

W stosunku do osób bezdomnych spoza miasta Stalowa Wola pracownik socjalny do spraw bezdomności podejmuje kontakt z właściwym OPS według ostatniego miejsca zameldowania tej osoby na pobyt stały, celem ustalenia formy zapewnienia schronienia oraz pozostałych form pomocy.

Pracownik socjalny w oparciu o indywidualną diagnozę sytuacji osoby bezdomnej w ramach świadczonej pracy socjalnej udziela wszechstronnej pomocy i wsparcia w zakresie uporządkowania problemów osób bezdomnych i zaplanowania działań mających na celu rozwiązanie tych problemów, w tym miedzy innymi:

  • zapewnienia noclegu lub całodobowego schronienia,
  • zapewnienia niezbędnej odzieży stosownej do pory roku,
  • zapewnienia ciepłego posiłku i innych świadczeń pomocy społecznej,
  • udzielenia wsparcia w dostępie do pomocy psychologicznej i prawnej,
  • otrzymania ubezpieczenia zdrowotnego,
  • wyrównania deficytów w zakresie stanu zdrowia,
  • pomocy w odtworzeniu dokumentów,
  • pomocy i towarzyszenia w sprawach uregulowania sytuacji mieszkaniowej,
  • podtrzymania lub odbudowania więzi rodzinnych,
  • podniesienia aktywności zawodowej,
  • kierowania do placówek, organizacji i instytucji zajmujących się specjalistyczną pomocą.

Praca socjalna z osobą bezdomną w zakresie rozwiązania zgłaszanych problemów i odzyskaniu zdolności do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie prowadzona jest w oparciu o kontrakt socjalny lub indywidualny program wychodzenia z bezdomności.

Do czego zobowiązane są osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej

Osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej są obowiązane do współdziałania w rozwiązywaniu ich trudnej sytuacji życiowej (art. 4 ustawy o pomocy społecznej).

Brak współdziałania osoby z pracownikiem socjalnym w rozwiązywaniu trudnej sytuacji życiowej, odmowa zawarcia kontraktu socjalnego, niedotrzymywanie jego postanowień, nieuzasadniona odmowa podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej przez osobę bezrobotną lub nieuzasadniona odmowa podjęcia lub przerwanie szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, wykonywania prac interwencyjnych, robót publicznych, prac społecznie użytecznych, a także odmowa lub przerwanie udziału w działaniach w zakresie integracji społecznej realizowanych w ramach Programu Aktywizacja i Integracja, o których mowa w przepisach o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, lub nieuzasadniona odmowa podjęcia leczenia odwykowego w zakładzie lecznictwa odwykowego przez osobę uzależnioną mogą stanowić podstawę do odmowy przyznania świadczenia, uchylenia decyzji o przyznaniu świadczenia lub wstrzymania świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (art. 11 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej).

Do pobrania Protokół ze spotkania dotyczącego koordynacji działań podejmowanych w stosunku do osób bezdomnych w okresie zimowym (tj. szczególnie trudnych warunkach atmosferycznych), zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Stalowej Woli dnia 10.11.2020r. - POBIERZ